• Faculty

Mrs. Zorinna Aceron

Assistant Librarian

Mr. Jason Alcoser

Director of Library Media Services

Ms. Cindy Au

Interim Director of Instrumental Music (Music)

Mr. Vladimir Bachynsky

Newspaper Moderator; (Religion)

Mrs. Ann Balmin

Staff Accountant

Ms. Estrella Bayer

Student Services Secretary

Mr. Tom Bischel

Chief Engineer

Mr. Carl Bronson

Counselor; (Social Studies)

Ms. Casey Callery

Director of Community Relations and Special Events

Mr. Chris Cashman

Advancement; Alumni Liason

Mr. Stephen Chipp

Executive Director of Finance and Facilities

Mr. Joe Cortez

Engineer

Mrs. Kate Crachy

Religion Department Chairperson; (Religion)

Mr. Brett Crouse

(Science)

Mr. Thomas Cudal

Junior Class Moderator; (English)

Mr. Christian da Luz

(Social Studies)

Mr. Christopher da Luz

Intersession Internship Coordinator (Social Studies)

Mr. Craig da Luz

Head Baseball Coach, Computer Science and Technology Department Chairperson, Webmaster; (Computers)

Mr. William Davis

Spanish Club Moderator, Freshman Class Moderator; (Spanish)

Mr. Eric Dent

Freshman Class Moderator;(Spanish)

Mr. Kevin DeRieux

Accounting Manager

Mr. Brendan Dillon

(Religion, Science)

Ms. Michelle Drummy

Visual & Performing Arts Department Chairperson, Art Club Moderator; (Art)

Mrs. Karene Evenson

Administrative Assistant

Mrs. Holly Ferrari

Advancement Administrative Assistant

Mrs. Beckie Garcia

Administrative Support Assistant

Mr. Joseph Giesing

(Digital Photography, Algebra I)

Mr. Timothy Golden

Counselor, Shepherd Program; (Social Studies)

Mr. Steven Granados

(Mathematics)

Mr. Michael Haupt

Director of Admissions, Head Basketball Coach; (Physical Education)

Mr. Edwin Hearn

President

Mr. Gregory Hecht

Assistant Principal for Academics

Mrs. Cathy Horne

Assistant Registrar

Mr. James Horne

Principal

Mr. Todd Igelman

Director of Instructional Technology; (Science)

Mr. Michael Inzunza

ASB Moderator, Yearbook, Loyal Sons of St. Augustine Director; (Leadership, Digital Photography)

Mr. Tom Isaak

Head Golf Coach; (Math)

Mr. Michael Jezewak

(Religion)

Mr. Brendan Johnston

World Languages Department Chairperson, Shepherd Program Director, Head Soccer Coach; (English, Latin)

Mr. Joe Kremer

Head Track Coach, (Physical Education)

Mr. John Lamerato

English Department Chairperson, Senior Class Moderator; (English)

Mr. Joe LaPorta

Strength and Conditioning Coach, Intramural Co-Director; (Physical Science, Physical Education)

Mr. Matt Linville

Physical Education Department Chairperson, On-line Book Liaison, Head Wrestling Coach, Intramural Co-Director; (Math, Physical Education)

Ms. René MacVay

(Art, English)

Ms. Julia Mekrut

Counselor, Accommodations Coordinator (Social Studies)

Mr. John O’Beirne

Assistant Principal for Student Services

Mrs. Jeannie Oliwa

Registrar

Mr. Gary Osberg

(English)

Mr. Michael Ozdowski

Mathematics Department Chairperson; (Math)

Mrs. Janene Palafox

Freshman Class Moderator; (English)

Mr. Andrew Pruter

Sophomore Class Moderator; (Social Studies)

Dr. Gerald Rey

Director of Counseling Services, Counselor, Key Club; (Social Studies)

Ms. Nicole Quirk

Director of Retreats

Mr. Richard Sanchez

Head Football Coach; (Physical Education)

Mr. Dominic Sanfilippo

Christian Service Director; (Religion)

Mr. Kouta Shimazaki

(Ceramics)

Mr. Paul F. Sipper

Social Studies Department Chairperson, Mentor Teacher; (Social Studies)

Mr. Joe Slevcove

Drama Director; (English, Theater Arts)

Mr. Michael Stephenson

Assistant Principal for Athletics

Mr. Michael Tompkins

(Religion, Spanish, Digital Photography)

Mr. John Vignol

(Religion)

Ms. Samantha Villa

Athletic Trainer / Health Services Coordinator;(Science)

Mr. Brian Wallace

(Religion)

Mrs. Kathaleen Walp

Science Department Chairperson, (Science)

Mr. Robert Weber, Jr.

Academic League / Academic Decathlon; (Science, English)

Mr. Christian Yoakum

Head Cross Country Coach, (Math)